طی چند سالی گذشته تب و تاب خرید املاک ترکیه و به دنبال آن اخذ اقامت کشور ترکیه در بین برخی ایرانیان داغ‌تر شده است، به‌طوری که حتی به اذعان رسانه‌های ترکی، ایرانیان در چندسال گذشته در صدر آمار بزرگ‌ترین خریداران املاک این کشور قرار دارند.

کاهش آمار معاملات املاک ترکیه بعد از ظهور ویروس کرونا

به گزارش اخبار مسکن ترکیه : براساس اطلاعات منتشر شده از مرکز آمار ترکیه، همزمان با فصل شیوع کرونا در کشور ترکیه، تعداد متقاضیان خرید ملک در این کشور، با کاهش چشم گیری روبه‌رو گشت، کاهش خرید به صورتی بود که حتی در ماه مارس، میزان خرید املاک ترکیه توسط اتباع خارجی با هدف داشتن شهروندی یا اقامت ترکیه, ۷۸.۸درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، که به ۷۹۰ مورد رسیده است را ثبت کرده. به طور کلی، اتباع خارجی برای چهار ماه نخست امسال، جمعا خرید تعداد ۱۱ هزار و ۷۳۸ ملک در ترکیه را اعلام کرده اند که نسبت به سال گذشته در همان فصل سال، ۱۲ درصد کاهش داشته است.

آمار خرید بازار مسکن ترکیه توسط اتباع ایرانی

اخبار ملک : به گفته مرکز آمار ترکیه، طی مدت زمان اشاره شده اتباع ایرانی توانسته اند با خرید ۱۵۷ خانه تبدیل به بزرگ‌ترین گروه خریداران خارجی مسکن ترکیه شوند، در این بین عراقی ها با ۱۰۳واحد، روس‌ها با ۶۱ واحد، افغان‌ها با ۵۴ واحد و چینی ها با ۴۰ واحد به ترتیب جزء دومین تا پنجمین گروه عمده از خریداران بازار مسکن ترکیه بوده اند.

در چهار ماه نخست سال جاری ۳۸۳ هزار و ۸۲۱ مورد در زمینه انتقال ملک در ترکیه اعلام و ثبت شده است که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدودا ۸.۹ درصد افزایش داشته است. لازم به ذکر است که حدود ۱۲۲هزار و ۲۸۰ مورد خانه های ثبت شده، خانه های نوساز بوده اند.

شهر زیبای استانبول کماکان محبوب ترین مقصد خرید املاک ترکیه بوده است؛ به طوری که حدود ۱۴.۳ درصد کل املاک، معادل ۶۱۱۳ دستگاه از خانه‌هایی که خریداری شده متعلق به استانبول بوده است. پس از استانبول، آنکارا  با اعلام ۴۵۰۰ واحد و شهر ازمیر با ۲۵۳۳ واحدمسکونی در رده‌های دوم و سوم جای گرفته اند.